Ratujemy środowisko naturalne w Polsce
12/08/2012

Ratujemy środowisko naturalne w Polsce

Badania zlecone przez WWF Polska pokazały, że ponad połowa Polaków nigdy nie słyszała o morświnie, mimo tego, że żyje on w Bałtyku i jest jedynym wielorybem który na stałe zamieszkuje nasze morze. 

Populacja morświna w Morzu Bałtyckim została znacznie uszczuplona w ostatnich latach, częściowo z powodu rybołówstwa z użyciem nieodpowiednich sieci, w które wpadają małe zwierzęta. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), w ostatnim czasie, uznała ten gatunek za skrajnie zagrożony. 

„Fakt, że morświn nie istnieje w umysłach 59 procent Polaków nie jest specjalnie zaskakujący, biorąc pod uwagę fakt, jak mała jest nasza wiedza na temat Morza Bałtyckiego” twierdzi Paweł Średziński z WWF Polska. Projekt prowadzony przez WWF ma na celu zwiększenie wiedzy  społeczeństwa na temat skarbu narodowego jakim jest Morze Bałtyckie i jego mieszkańcy, w tym morświny. 

Na początku projektu, Campaign Head, Maciej Grabowski-Julewicz został wybrany przez WWF, żeby w ramach konkursu narysować jednego z tych pięknych ssaków w Łodzi. Każdy kto znajdzie jeden z  dziesięciu  powstałych obrazów, które zostaną ukryte w miastach w całej Polsce, może wygrać niesamowite nagrody od WWF. Już wkrótce kolejne wiadomości!